Türkçe English العربية русский

Ortopedi Ve Travmatoloji

Yedi Cihan Sağlık
31 Ekim 2014

DİZDE MENİSKÜS VE BAĞ YARALANMALARI TEDAVİSİ

Ani menisküs  ve bağ yırtıkları genellikle genç yaş hastalarda, spor yaralanmaları nedeniyle meydana gelir. Diz ekleminin  ani  bükülme ve dönme hareketine maruz kalması sonucu menisküslere ve bağ yapısına binen kontrolsüz yük dağılımı ya da direk travmalar neticesinde ortaya çıkar. İleri yaş hasta grubunda ise daha çok dejeneratif ( zaman aşımı) yırtıklar ortaya çıkar. Zamanla zayıflayan ve aşınan menisküs yapısı, yırtılmalara daha meyillidir ve daha küçük travmalarla daha kolay yırtılabilir hale gelir.

BELİRTİLER NELERDİR:

Bağ ve menisküs yaralanmaları esnasında genelikle dizden patlama benzeri (pop) bir ses duyulur. Sonrasında sıklıkla ortaya çıkan belirtiler; ağrı, dizde şişlik ve sertleşme,takılma veya kilitlenme,hareket kısıtlılığı, boşluk ve güvensizlik hissidir.

TANI NASIL KONULUR:

Mevcut şikayetlerle doktorunuza başvuru sonrası , olası menisküs  ve bağ yırtığı açısından detaylı ve dikkatli bir şekilde muayene edilirsiniz. Ayırt edici ve özgün bir takım muayene yöntemleri  tanıya yönelik önemli ipuçları vermektedir.  Ayrıntılı hikaye ve fizik muayene sonrasında şüpheler yırtık/kopma yönündeyse direk grafi ve MRI gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak kesin tanıya gidilir.

CERRAHİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

ARTROSKOPİK KISMİ MENİSKÜS ÇIKARILMASI  veya MENİSKÜS ONARIMI;

 Kesin tanı netleştirildikten sonra, hastanın yaşı, aktivite düzeyi , kilosu, mesleği gibi bir takım kriterler göz önünde bulundurularak hastaya uygulanacak en doğru tedavi yöntemi seçilir. Menisküs yaralanmalarında dünya genelinde uygulanan en modern tedavi yöntemi ,  dizin iç ve dış yanından iki minik kesi yoluyla eklem içine girilerek uygulanan Artroskopik  Kamera ( Kapalı Yöntem)  yardımlı cerrahi işlemdir. Bahsedilen kriterler doğrultusunda menisküs yırtığının tipine göre,onarılabilir durumda olan yırtıklarda Artroskopik Menisküs Tamiri, onarılamaz durumda olanlar ise Artroskopik Parsiyel Menisektomi (kısmi olarak çıkarma) işlemi yapılarak sıkıntı giderilmektedir.

ARTROSKOPİK ÖN-ARKA ÇAPRAZ BAĞ ONARIMI:

Özellikle genç yaş hastalar,sporcular, ileri yaş olmamak kaydıyla dinamik ve aktif bir yaşam tarzı benimsemiş olan hastalarda bağ yaralanmaları tamir edilmelidir. Bu tip yaralanmalarda en uygun tedavi yöntemi Artroskopik (Kapalı Yöntem) Onarımdır. Kesin tanı sonrası deneyimli cerrahlar tarafından uygulanan bu yöntemde, kendi uyluğunuzdan (genellikle aynı taraf) alınan tendon greftleri veya yeterli uygunlukta değilse dışarıdan temin edilen tendon greftleri kullanılarak, yırtılan veya kopan ön / arka çapraz bağınız anatomisine uygun şekilde kemik yapılara açılan tüneller yardımıyla Artroskopik olarak tamir edilmektedir. Tedavi sonrası hastalar erken dönemde ayağa kaldırılmakta ve fizik tedavi ve rehabilitasyona yönlendirilerek ameliyat sonrası toparlanma süreci hzılandırılmaktadır.

© 2014 Yedi Cihan - Telif hakları tarafımızca saklıdır.       Web Tasarım